وجود روسیه آمریکا تحقیقات تلویزیون

وجود: روسیه آمریکا تحقیقات تلویزیون دونالد ترامپ ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی ، مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته

در ٥٠ سال گذشته بارندگی در دریاچه نمک قم ٥/٢٢ برابر کم کردن یافته هست. تبخیر آب در دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی زیاد کردن یافته است میزان بارندگی در این

تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی ، مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته

مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته/ تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی

عبارات مهم : دریاچه

در ٥٠ سال گذشته بارندگی در دریاچه نمک قم ٥/٢٢ برابر کم کردن یافته هست. تبخیر آب در دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی زیاد کردن یافته است میزان بارندگی در این دریاچه ۱۵۰ میلی متر و میزان تبخیر ۳۶۰۰ میلی لیتر است.

تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی ، مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته

مرگ به دریاچه نمک قم نزدیک و نزدیک تر می شود. حالا در شرایطی که دمای کشور تا دو درجه بالاتر رفته و میزان تبخیر آب ٢٧ میلیارد مترمکعب زیاد کردن داشته هست. میزان بارش ها هم ١٠ درصد کمتر شده است هست. این عنوان اقلیم نیمه کویری را در شرایط بدتری قرار داده و از این میان، حال دریاچه نمک قم وخیم گزارش شده است است.

براساس اعلام وزارت نیرو در ٥٠ سال گذشته میزان بارندگی در دریاچه نمک ٢٢,٥ برابر کم کردن یافته و تبخیر از این دریاچه به ٥ برابر میزان جهانی زیاد کردن داشته هست. جهت آن که درک درست تری از وضع مرگبار دریاچه نمک داشته باشید، کافی است که بدانید میزان بارندگی در دریاچه نمک ١٥٠میلی متر و میزان تبخیر از این دریاچه ٣٦٠٠ میلی لیتر گزارش شده است است.

در ٥٠ سال گذشته بارندگی در دریاچه نمک قم ٥/٢٢ برابر کم کردن یافته هست. تبخیر آب در دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی زیاد کردن یافته است میزان بارندگی در این

دریاچه نمک قم بین سه استان اصفهان، قم و سمنان و در ۶۲کیلومتری قم واقع شده است است و حالا خشکسالی دریاچه ای که به گفته کارشناسان وضعیتی بحرانی تر از دریاچه ارومیه دارد، موجب شده است است روند مهاجرت از روستاهای اطراف آن شدت بگیرد. این موضوعی است که اعظم بیگی مدیر بخش آب مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با «شهروند» به آن تأکید می کند و اعتقاد هست؛ از آن جا که در این منطقه کشاورزی بسیار آسیب دیده، در نتیجه مهاجرت به سمت شهرها و حاشیه نشینی زیاد کردن یافته که نتیجه آن خالی شدن روستاها و زیاد کردن جمعیت شهرهاست.

تأثیر منفی عوض کردن اقلیم بر دریاچه نمک

هدایت فهمی، معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو به «شهروند» توضیح می دهد که یکی از مناطق بسیار حساس کشور از نظر گسترش ریزگردها و توسعه بیابان زایی، دریاچه نمک قم و مناطق اطراف آن است و اگر از الان به آن نپردازیم و دیر بجنبیم، سال آینده با ١٠برابر هزینه های فعلی هم کنترل این بحران امکان پذیر نخواهد بود.

به گفته فهمی، دمای کشور بین ١/١ تا ٢ درجه اوج رفته و این زیاد کردن دما، میزان تبخیر را تا ٢٧ میلیارد مترمکعب زیاد کردن داده، ولی در برابر میزان بارش ها ١٠ درصد کم کردن یافته و این باعث شده است ٢٥ درصد جریان رودخانه ها به خودی خود کم کردن بیابد که این عنوان بر دریاچه نمک قم هم تأثیر منفی گذاشته است.

تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی ، مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته

استان قم یک میلیون و ۱۲۳ هزار هکتار مساحت دارد که ۱۳ هزار و ۲۷۰ متر آن جنگل و ۷۲۳ هزار هکتار آن مرتع هست. از مجموع ۱۷۶ هزار هکتار مناطق بیابانی این استان، ۱۰۵ هزار هکتار آن جزو کانون های بحرانی و گردوغبار است.

از همین رو، معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو اعتقاد هست؛ با در نظرگرفتن این که در استان قم بخش عمده ای از مناطق، خشک و نیمه خشک هست، نباید در این منطقه خیلی روی بخش کشاورزی تکیه کرد. به اعتقاد فهمی، در این مناطق یا باید به سمت کم کردن مصرف آب رفت یا محصولات کشاورزی ای تولید شود که آب کمتری مصرف و ارزش اقتصادی بیشتری تولید کنند.

در ٥٠ سال گذشته بارندگی در دریاچه نمک قم ٥/٢٢ برابر کم کردن یافته هست. تبخیر آب در دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی زیاد کردن یافته است میزان بارندگی در این

بحران دریاچه نمک دامن سایر استان ها را می گیرد

اما پرواضح است که هر اتفاق زیست محیطی که جهت قم بیفتد، به علت وضع ارتباطی قم با دیگر استان ها، این پرسشها از طریق ریزگردها انتقال یافته می شود و جهت کل کشور خطرناک خواهد بود. بنابراین تبعات ریزگردها و بحران اقلیمی که در دریاچه نمک اتفاق افتاده، فقط مختص قم، اصفهان و استان مرکزی و غیره نیست بلکه تبعات آن به تمام استان ها اعم از تهران، قزوین و سایر استان ها کشیده می شود.

تبخیر آب دریاچه نمک قم ۵ برابر میانگین جهانی ، مهاجرت از روستاهای اطراف دریاچه نمک قم شدت گرفته

با توجه به این وضع، فهمی اعتقاد است که باید مدیریت مصرف و تقاضا انجام شود. درعین حال، او اعتقاد است با توجه به این مسأله باید میزان مصرف آب کم کردن بیابد و سهم حقابه ای که در نظر گرفته شده، به پایانه ها و تالاب های متفاوت رسانده شود.

این کارشناس منابع آب اعتقاد دارد که در رابطه با بحران دریاچه نمک قم انتقال آب هم چاره ساز نیست، لیکن انتقال آب فقط باید جهت مصارف شرب باشد و جهت مصارف دیگر انتقال آب چندان معنادار و درست نیست.

اما همان طور که تبعات بحران اقلیم دریاچه نمک قم به نوعی دامنگیر تمام کشور هست، حل مسئله ریزگردها و کم کردن منابع آب در این حوضه هم فقط مربوط به یک وزارتخانه و شرکت نیست و مسأله ای فراوزارتخانه ای و فراسازمانی است و به نظر می رسد که اگر روی عنوان کم کردن مصرف آب تمرکز بیشتری شود، هزینه های بسیار کمتری نسبت به سایر روش ها خواهد داشت.

به گفته فهمی، نمی توان در مورد هزینه های حل این بحران به طور دقیق اظهارنظر کرد، لیکن فقط بحث آب و محیط زیست و جنگل نیست و بسیاری از وزارتخانه ها و شرکت ها درگیر آن هستند.

از آخرهای دهه ٨٠ مسئله دریاچه نمک جدی تر شده است است

این کارشناس منابع آب با اشاره به این که از آخرهای دهه٨٠ بحران دریاچه نمک وضع جدی تری پیدا کرده هست، می گوید: جهت مقابله با این بحران، نیازمند برنامه ای جامع هستیم و باید برنامه جامع کنترل ریزگردها و بحران های سرزمینی به صورت فراوزارتخانه ای و فراسازمانی به وسیله شرکت مدیریت و برنامه ریزی تهیه و تدوین شود و جهت آن اعتبارات مناسبی در نظر گرفته شود و شرکت ها و وزارتخانه های متفاوت بنا به وظایفی که دارند، اقداماتی را در این رابطه عهده دار شوند و انجام دهند.

این موضوعی است که مدیر شرکت جنگل ها و مراتع هم بر آن تأکید دارد. جلالی اعتقاد است که کارها مورد نیاز در دریاچه نمک باید براساس مطالعات علمی و پژوهشی باشد تا به تعادل مورد نیاز در مقابله با پدیده گردوغبار و بیابان زایی برسیم، چراکه پیامدهای این دریاچه استان های دیگر را نیز ترساندن می کند. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، باید ابعاد متفاوت زیست محیطی دریاچه نمک مورد توجه قرار بگیرد تا از چالش ها و تهدیدات و خسارات جلوگیری کرد و در این زمینه نیاز به مدیریت جامع و برنامه ریزی دقیق وجود دارد.

قم درگیر پدیده گردوغبار

اما آن گونه که اعظم بیگی، مدیر بخش آب مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران به «شهروند» می گوید، در هر دهه هوای کشور عزیزمان ایران نیم درجه گرم تر می شود و اگر سال های ٩٤ و ٩٥ را که میزان بارش ها خوب بوده، فاکتور بگیریم، بارش در مابقی سال های اخیر بشدت کم کردن یافته و میزان آن از ١٣٠ میلیارد متر مکعب به ٨٧ میلیارد مترمکعب رسیده که در حوضه دریاچه نمک این تغییرات زیاد بوده است.

به گفته بیگی در سال ٩٥ تعداد روزهایی که قم با پدیده گردوغبار مواجه بوده، ٥ تا ١٠ روز در یک ماه بوده و این در حالی است که منابع آب سطحی کم کردن و برداشت از منابع آب زیرزمینی زیاد کردن یافته و سطح آب زیرزمینی افت کرده است و تمام اینها باعث شده است که حوضه دریاچه نمک منطقه خطرناکی شود و نگرانی هایی از بابت ریزگردها وجود داشته باشد.

اما در استان هایی که در حوضه دریاچه نمک قرار دارند، یکی از فعالیت های عمده مردم کشاورزی است و با توجه به افت سطح آب زیرزمینی آن دسته از زمین های کشاورزی که در این مناطق با آب های زیرزمینی تغذیه می شوند، با مسئله مواجه شده است اند و به علت کم کردن میزان بارش ها، زمین هایی هم که از آب های سطحی استفاده می کنند، با کم کردن منابع آب روبه رو هستند.

خالی شدن روستاها و حاشیه نشینی

به گفته بیگی این مباحث موجب شده است که در این مناطق بخش کشاورزی آسیب بسیاری ببیند و در نتیجه مهاجرت به سمت شهرها و حاشیه نشینی زیاد کردن بيابد که نتیجه آن خالی شدن روستاها و زیاد کردن جمعیت شهرها است و این در حالی است که حاشیه نشینی وضع ناامنی را به وجود آورده و مهاجران به شهرها نیازمند اشتغال هستند.

به طور قطع اگر مسئله حل نشود، این مسأله می تواند در آینده بسیاری از مناطق این حوضه به خصوص مناطق روستایی را تحت تأثیر قرار دهد و مهاجرت را شدت یافتن کند و حتی آینده نگری بعضی کارشناسان این است که اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، در سال ١٤٠٠ بسیاری از مناطق کشور خالی از سکنه خواهد شد.

ضرورت عوض کردن الگوی کشت

مدیر بخش آب مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است كه نمی توان عنوان مشخصی را جهت رهایی از این وضع عنوان کرد؛ ولی از آن جا که دریاچه نمک در حاشیه کویر واقع شده است است و با در نظرگرفتن این که میزان بارش کم کردن یافته، بعضی استان ها متوجه وخامت اوضاع شده است و الگوی کشت خود را عوض کردن داده و به سمت کشت محصولاتی رفته اند که آب کمتری را مصرف کنند. به گفته بیگی ولی در بعضی نقاط الگوی کشت را به سمت باغ برده اند که مصرف آب بالایی دارد که این وضع منطقه را بدتر می کند.

به گفته او یکی از راهکارها این است که الگوی کشت عوض کردن کند و این مناطق به سمت کشت محصولاتی بروند که آب کمتری مصرف می کنند و باید از برداشت های بی رویه آب جلوگیری شود.

آن گونه که مدیر بخش آب مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران می گوید، قم خشک شده است و اصلا به چاه های آن آب نمی رسد؛ ولی با وجود این که وزارت نیرو چاه های غیرمجاز را مسدود می کند، ولی باز هم بعضی افراد چاه حفر می کنند. به عبارت دیگر کنترلی روی این مسأله وجود ندارد و در شرایطی که وزارت نیرو اعلام می کند که چند هزار چاه غیرمجاز را مسدود کرده، باید پرسید که چند هزار چاه غیرمجاز حفر شده است است.

البته این موضوعی است که پیش از آن بعضی از مسئولان وزارت نیرو هم به آن تأکید داشتند؛ به گفته آنها در بسیاری از مناطق چاه غیرمجازی مسدود می شود، ولی چند روز بعد کمی آن طرف تر چاه غیرمجاز دیگری حفر می شود. بدیهی است که اگر چنین وضعیتی به خصوص در مورد حوضه دریاچه نمک ادامه پیدا کند، نه تنها مشکلی حل نمی شود، بلکه وضع بدتر هم می شود.

بیگی اعتقاد است جهت عبور از بحران آب و بحران اقلیم در این منطقه باید یک وفاق ملی به وجود بیاید؛ لیکن این فقط بحران آب نیست، بلکه بحران سرزمین است و پایداری سرزمین مان و سلامت نسل آینده را در معرض خطر قرار می دهد.

شاید مهمترین کاری که باید در این رابطه انجام شود، این است که شرکت های ذیربط و نهادهایی که متولی منابع آب کشور هستند، عوض کردن رویه ای اساسی داشته باشند و تکانی به خود بدهند. درواقع مسأله این است که باید اراده ای جهت انجام کار وجود داشته باشد. در حال حاضر همه فقط از این صحبت می کنند که در دریاچه نمک بحران وجود دارد ولی اراده ای جهت رهایی از وضع فعلی وجود ندارد و شاید بیشترین هزینه باید در همین جا پرداخت شود تا ساختار، تغییرات اساسی کند و افرادی مسئول شوند که به جای صحبت کردن، اقدام کنند.

اخبار اجتماعی – شهروند

واژه های کلیدی: دریاچه | استان قم | کشاورزی | جهاد کشاورزی | میزان بارش ها | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs