وجود روسیه آمریکا تحقیقات تلویزیون

وجود: روسیه آمریکا تحقیقات تلویزیون دونالد ترامپ ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود / نوبخت

معاون مدیر جمهور و سخنگوی قوه مجریه با اشاره به زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن و سیاست های دولت در این خصوص گفت: هر سال نزدیک ایام عید، در بهمن ماه، قیمت ارز ک

علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود / نوبخت

نوبخت: علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود

عبارات مهم : سیاست

معاون مدیر جمهور و سخنگوی قوه مجریه با اشاره به زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن و سیاست های دولت در این خصوص گفت: هر سال نزدیک ایام عید، در بهمن ماه، قیمت ارز کمی زیاد کردن پیدا می کند. سال ۹۶ هم این شرایط به وجود آمد ولی علت این زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود، در واقع تلاش دشمن های ما نیز بر همین مساله بود.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در استانداری اظهار کرد: حضور مسئولان ملی در شورای برنامه ریزی استان ها یک نشانه متقابلی را دنبال می کند. نخست اینکه مسئول باید بداند هنگامی که در یک استان حضور پیدا کرد، چه مختصاتی وجود دارد و پیشرفت کار چگونه است که این بخش در استان به خوبی منعکس شده است هست. واقعیت این است که مسئولیت توسعه و راهبری و رصد بر عهده شرکت برنامه و بودجه کشور است و مهم است که به استان ها سفر کنیم چون توسعه ملی برآیند توسعه مولفه های استانی است.

علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود / نوبخت

وی ادامه داد: آنچه در این گزارش ها استماع شد، در حوزه های متفاوت خصوصا در حوزه اشتغال نشان می دهد کار بسیار ارزشمندی در این استان صورت گرفته و با وجود زیاد کردن قیمت مشارکت، قیمت بیکاری کم کردن داشته هست. روند متغیرها و شاخص ها در این استان مثبت هست. این به معنای این نیست که استان در رفاه بوده و مشکلی ندارد چون هنوز خیلی با اهداف خود فاصله داریم.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: شرکت برنامه و بودجه که عملکرد مدیریت ها را ارزیابی می کند، براساس ارزیابی خویش باید خود را با اهداف پیش رو و گذشته مقایسه کند که خوشبختانه ارزیابی ها نشان می دهد در این استان همه روندها مثبت بوده هست. موفقیت این استان همگرایی و هماهنگی دستگاه ها را نشان می دهد که جای تقدیر دارد.

معاون مدیر جمهور و سخنگوی قوه مجریه با اشاره به زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن و سیاست های دولت در این خصوص گفت: هر سال نزدیک ایام عید، در بهمن ماه، قیمت ارز ک

نوبخت تصریح کرد: سفر قریب الوقوعی از دولت به این استان صورت می گیرد و مهم است که بدانیم که مجموعه این استان براساس گزارشات روندی رو به رشد داشته و ما باید بیش از این از این ظرفیت استفاده کنیم. در سفر پیشین مدیر جمهور نیز به این استان تفاهمی که جهت اجرای پروژه ها صورت گرفت، حدود ۷۲۳ میلیارد تومان اعتبار داشت در حالی که این رقم به ۱۳۰۰ میلیارد تومان زیاد کردن پیدا کرد و هنوز طرح هایی داریم که باید به آن پول برسانیم. باید توجه داشت پیشرفت فیزیکی لزوما به معنای پیشرفت ریالی پروژه ها و طرح ها نیست.

معاون مدیر جمهور با بیان اینکه ما جهت شهرداری مشهد نیز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان جهت توسعه خطوط مترو متعهد بودیم که این رقم نیز به ۸۰۰ میلیارد تومان زیاد کردن یافت، گفت: تعهدی هم جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل این استان داشته ایم که آن هم محقق شد. در سفر آتی مدیر جمهور حتما باید مساله آب به شکل بااهمیت ترین در این استان مد نظر قرار گیرد. انتقال آب از دریای عمان خیلی سهل الوصول نیست ولی باید نسبت به آن اقدامی صورت گیرد.

وی بیان کرد: اگر کمک شود این استان رشد می کند. واقعیت این است که این استان ظرفیت زیادی دارد و بخشی از توسعه ملی ما در این استان صورت می گیرد.

علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود / نوبخت

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: سال گذشته سالی بود که جهت اجرای قانون برنامه ششم و هم سیاست های اقتصاد مقاومتی اقداماتی را انجام می دادیم. البته مقام معظم رهبری از ۲۴ سیاستی که بیان فرمودند، دو بحث زیاد کردن اشتغال و تولید را دنبال می کردند. استان باید خود را بسنجد که در رابطه با این دو شاخص چقدر پیشرفت داشته که خوشبختانه براساس گزارشات این استان به نشانه اشتغال خود دست یافته هست.

نوبخت عنوان کرد: براساس گزارش رسمی مرکز آمار میزان، ۷۹۷ هزار نفر جمعیت به جمعیت فعال کشور اضافه شده است که از این تعداد ۷۹۰ هزار نفر مشغول به کار هستند. جهت ایجاد این اشتغال سیاست ما این بود که از دو مسیر جهت دست یابی به نشانه حرکت کنیم. این نشانه باید به رشد سرمایه گذاری منجر بشود. یک مسیر ما در زیاد کردن سرمایه گذاری از منابع غیردولتی و نظام بانکی بود که از اعتبارات آن استفاده می کنیم و به واحدهای شخصی آن را ارایه می دهیم. همچنین اعتباراتی را از خزانه به طرح های عمرانی دولتی تخصیص داده شده است می دهیم.

معاون مدیر جمهور و سخنگوی قوه مجریه با اشاره به زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن و سیاست های دولت در این خصوص گفت: هر سال نزدیک ایام عید، در بهمن ماه، قیمت ارز ک

وی تصریح کرد: سال گذشته جهت این منظور ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان جهت ۲۶ هزار طرح تولیدی تسهیلات پرداخت شد. البته این رقم در امسال نسبت به سال گذشته رشد بسیاری داشته هست. همچنین ارایه تسهیلات از ۲۴ هزار بنگاه میانگین به ۲۶ هزار بنگاه زیاد کردن پیدا کرده هست. همچنین سال گذشته دولت ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان جهت طرح های عمرانی پرداخت کرده و ۱۲۰۰ میلیارد تومان از محل مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه جهت طرح های عمرانی تخصیص داده شده است داد. البته جهت حوادث نیز دولت ۱۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرد که متاسفانه سال ۹۶ سال پرحادثه ای بود. ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این ۱۹۰۰ میلیارد تومان نیز اعتبارات عمرانی بود. این اعتبارات قرار است در سال ۹۷ به ۴۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برسد. علاوه بر این ۶۷۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی جهت مهار آب های مرزی و توسعه دشت های بعضی استان ها نیز برداشت شد.

معاون مدیر جمهور اظهار کرد: در ۹ فروردین امسال صندوق بین المللی پول گزارشی را انتشار داده است که با ۴۰ شاخص در ۷ بخش اقتصاد کشور عزیزمان ایران را از سال ۹۴ تا سال ۱۴۰۱ تعقیب می کند. براساس این گزارش کشور عزیزمان ایران موفق شده است قیمت بیکاری خود را تقلیل داده و تورم را یک رقمی نگه دارد. براساس این گزارش رشد اقتصادی کشور عزیزمان ایران ۴.۵ درصد هست. آینده نگری آن ها جهت قیمت تورم سال آینده دو رقمی است که البته ما معتقدیم باید قیمت تورم را همچنان یک رقمی نگه داشت.

علت زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود / نوبخت

نوبخت افزود: سال گذشته لایحه بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان آینده نگری منابع و مصارف می کرد. براساس گزارش خزانه عملکرد بودجه ما در سال ۹۶ دقیقا بر همین رقم تحقق یافت. در واقع این امر نشان می دهد آینده نگری دولت جهت سال ۹۶ دقیق بوده و این توصیه مثبتی هست. عملکرد نفت ما در سال پیش نیز ۵۳ دلار و ۷۵ سنت در حوزه نفت خام و ۵۵ دلار جهت میعانات گازی بود که در این زمینه نیز آینده نگری ها به صورت دقیق محقق شد. با همه این اوصاف رشد اقتصادی کشور با اشتغال ۷۹۷ هزار نفری مواجه بوده ولی باید توجه داشت ما هنوز ۳.۲ میلیون نفر بدون کار داریم که ۷۰۰۰ نفر هم به آن اضافه شده است هست.

وی ادامه داد: امسال با موافقت مجلس با دو تبصره ۱۸ و ۱۹ لایحه بودجه موافقت شد که بر این مبنا ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که سال گذشته به بخش شخصی داده ایم، قرار شد امسال به ۷۳ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان زیاد کردن پیدا کند که من به عنوان سخنگوی قوه مجریه از مجلس قدردانی می کنم. البته این پول فقط به واحدهای کوچک و میانگین تخصیص داده شده است نمی یابد و قرار است بخشی از این اعتبار جهت توسعه مسکن باشد.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: امسال جهت توسعه مسکن دو برنامه داریم که یکی نوسازی و بازسازی ۱۰۰ هزار مسکن بافت فرسوده است که این نوسازی اینگونه است که کل محله تخریب می شود و با نقشه جدیدی ساخته شود. این می تواند ۲۴۰ هزار نفر اشتغال ایجاد می کند. سهم استان خراسان رضوی از این طرح باید مشخص شود.

معاون مدیر جمهور تصریح کرد: همچنین دو برنامه در عنوان توسعه حمل و نقل درون و برون شهری داریم که می خواهیم ۱۰۰ هزار شغل بر این مبنا ایجاد کنیم. ما می خواهیم ناوگان حمل و نقل کشور را نوسازی کنیم. این سیاست جهت حل معضل آلودگی هوا نیز می تواند کمک کند.

نوبخت با بیان اینکه سیاست دولت در حوزه کشاورزی توسعه پرورش ماهی در دریا، کشت گلخانه ای و صنایع وابسته به کشاورزی هست، گفت: آینده نگری می شود از این محل نیز ۳۵ هزار وقت شغلی ایجاد شود. همچنین امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان جهت توسعه مشاغل روستایی در نظر گرفته شده است که باید سهم استان در این خصوص مشخص شود. این طرح ها می تواند ما را به یک میلیون و ۳۳ هزار اشتغال برساند.

رئیس شرکت برنامه و بودجه کشور بیان کرد: در ارتباط با طرح های عمرانی نیز سیاست ما عوض کردن کرده و از مدل شراکت بخش شخصی استفاده کرده ایم و منابع دولتی را به صورت اهرمی همراه با منابع بانک و بخش شخصی به هم اضافه می کنیم که با این روش ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در اختیار خواهی داشت. این به صورت کلی است که هنوز برش استانی ندارد که این برش نیز مشخص می شود.

وی با اشاره به زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن و سیاست های دولت در این خصوص اضافه کرد: هر سال نزدیک ایام عید، در بهمن ماه، قیمت ارز کمی زیاد کردن پیدا می کند. سال ۹۶ هم این شرایط به وجود آمد ولی علت این زیاد کردن قیمت ارز سیاسی بود. در واقع تلاش دشمن های ما نیز مبنی بر همین مساله بود. یکی دیگر از تحلیل ها نیز مبتنی بر این است که چون دولت از شهریور ماه قیمت سود بانکی را به ۱۵ درصد رساند، عده ای تحلیل می کردند این اقدام باعث شد مردم به جای اینکه پول خود را در بانک سپرده و سرمایه گذاری کنند، آن را وارد بازار ارز نمایند.

نوبخت عنوان کرد: سیاست دولت جهت مهار این نوسانات در ۳ بخش اجرا شد. ابتدا دولت گواهی سپرده با ۲۰ درصد سود به میزان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان منتشر کرد. سیاست دیگر دولت این بود که پول و سرمایه مردم را ارز محور کنیم. یعنی مردم از ما دلار خریداری کنند و ما به آن ها به صورت ۶ ماهه بین ۴ تا ۴.۵ درصد سود می پردازیم. سپس میزان سود را در ۶ ماهه دوم بر مبنای هر قیمت ارزی که در بازار باشد، به ایشان خواهیم پرداخت. سیاست دیگر هم هدایت نقدینگی به سمت بازار سکه بود. این سیاست ها در مدت کوتاهی پاسخگو بود ولی کم کم خروج سرمایه در کشور زیاد کردن یافت.

نوبخت افزود: این در حالی است که در کشور ما میزان منابع ارزی بیش از مصارف آن هست. به عنوان نمونه سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار ارز از فروش نفت و میعانات گازی و همچنین ۴۸ میلیارد دلار ارز از محل صادرات غیرنفتی به دست آوردیم ولی میزان مصارف ما ۵۲ میلیارد دلار جهت واردات کالا و ۲۰ میلیارد دلار جهت استفاده مسافران بود. با این حال اگر قرار باشد هر کس پول خود را به ارز تبدیل کند، بانک مرکزی امریکا هم دلار کم می آورد. منابع ما اینگونه نمی تواند رشد کند. ما باید ذخایر ارزی خود را نیرومند می کردیم که این سیاست هم منابع و هم مصارف ما را مدیریت می کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در حال حاضر نیز دولت ۱.۵ میلیارد دلار ارز در اختیار دارد که حاضر به فروش آن هست. این ارز نیز بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومان است که جهت واردات نیز اعطا می شود. امسال تنها از ۲۲ فروردین ماه تا ۵ اردیبهشت ماه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار گشایش با همین ارز صورت گرفته هست.

نوبخت افزود: جهت اینکه کالاهای اساسی گران نشود، ما از طریق شرکت برنامه و بودجه ۴۰۰ تومان به ازای هر دلار به میزان ۳۰۰۰ میلیارد تومان به بانک مرکزی دادیم که با این سیاست نباید کالاهای اساسی گران شود. هیچکس نمی تواند در این خصوص بهانه آورد. از دیگر سو هیچ وارداتی بدون ثبت سفارش، قانونی نخواهد بود و ما با ثبت سفارش، جهت واردات ارز ارایه می دهیم. این سیاست غیرقابل بازگشت دولت است و منابع و مصارف را مدیریت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در فروردین ماه امسال میزان صادرات کشور ۱۵ درصد زیاد کردن داشته و به همین میزان به میزان ۱.۵ میلیارد دلار صادرات ما از واردات ما زیاد شده است هست. در حال حاضر تراز بازرگانی کشور به میزان ۱.۵ میلیارد دلار مثبت هست.

نوبخت خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت کشورهای دیگر به خاص امریکا از هیچ تهدیدی فروگذار نخواهد کرد و فکر می کند با جنگ روانی کشور عزیزمان ایران ۴۰ سال آزموده را یک بار دیگر آزمایش می کند و فقط عرض خود را می برند و زحمت ما را زیاد می کنند. ممکن بود حوادثی پیش آید که آن ها خیال بکنند در کشور دودستگی است ولی بعد از ۲۹ اردیبهشت ماه و برگزاری انتخابات دندان طمع را کندند. نظامی که مردم صف کشیدند و ۲۴ میلیون نفر یک نفر را گزینش کردند و حتی در کشورهای دیگری که بحث های حقوق بشری علیه ما مطرح می کنند، همان کسی گزینش شد که در داخل کشور گزینش شده است است و فهمیدند انتخابات سالم و درست هست. ولی اگر اتفاقاتی رخ دهد که با کم ظرفیتی که بعضی افراد دارند را باید مدیریت کنیم ولی با سخن فرزندان خویش را بشنویم و آن ها باید بدانند ما در چه شرایط مشکل قرار داریم.

معاون مدیر جمهور عنوان کرد: با هر نوع امر غیرقانونی و فساد مقابله خواهیم کرد ولی از مدیرانی که با سلامت و صداقت فعالیت دارند دفاع می کنیم. تردید ندارم استاندار خراسان رضوی که از مدیران باتجربه نظام مدیریتی کشور هست، عنوان را دنبال می کند.

نوبخت همچنین در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی راجع به بازداشت بعضی مدیران استان و شهرستان مشهد اظهار کرد: با هر نوع امر غیرقانونی و فساد مقابله خواهیم کرد ولی از مدیرانی که با سلامت و صداقت فعالیت دارند دفاع می کنیم. تردید ندارم استاندار خراسان رضوی که از مدیران باتجربه نظام مدیریتی کشور هست، عنوان را دنبال می کند.

نوبخت تصریح کرد: در حال حاضر بیش از گذشته رابطه بین قوا و جلسات مشورت و هم اندیشی بین روسای ۳ قوه انجام می شود. مدیران این سه قوه نیز هفته گذشته به همراه نمایندگان مجلس، مدیران دولت و قوه قضاییه جهت نخستین بار در شورای تشکیل شده است همکاری داشته و همه حول محور مقام معظم رهبری انسجام را نشان می دهیم. دورتادور ما در منطقه نیز کمر همت به تضعیف انقلاب اسلامی بسته اند و قدرت های زورگو نیز از هیچ چیز در این راستا مضایقه نمی کنند که بیش از پیش باید کنار هم باشیم و نسبت به تقویت مدیران کشور در عمل به قانون عمل کنیم.

واژه های کلیدی: سیاست | استانی | برنامه | بودجه کشور | صندوق توسعه | لایحه بودجه | برنامه ریزی | استاندار خراسان رضوی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs